HRowe Lifehacki
Jak wejść do branży i zostać HRowcem.
# 2
Warto rozmawiać..
W ostatnim wpisie zaprosiłam Cię do zatrzymania i zadania sobie kilku pytań. Naprawdę ważnych pytań, dzięki którym możesz dotknąć sedna dlaczego w ogóle chcesz pracować w HR. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Zdradzę Ci, że rekrutując HRowców zdarzało mi się słyszeć „Szukam, próbuję i może to właśnie HR okaże się dla mnie drogą”. No cóż…. każda motywacja jest dobra, w szukaniu i próbowaniu nie ma nic złego. Ale, na boga (!), bądź chociaż w stanie uzasadnić, dlaczego w tym momencie testujesz taką, a nie inną ścieżkę. Jeśli chcesz pracować w HR, rekrutować ludzi i badać ich motywację do podjęcia pracy, sam(a) musisz wiedzieć, jakimi motywami Ty się kierujesz do robienia właśnie tego.
Aby odkryć, czy praca w HR jest dla Ciebie, potrzebujesz wiedzieć, na czym w praktyce polega. Dlatego dziś kolejny lifehack.
Porozmawiaj z kilkoma HRowcami na temat ich pracy – rozmowa u źródła może zdziałać cuda!
Jak się do tego zabrać?
1. Znajdź co najmniej 3 HRowców, którzy pracują w tej roli maksymalnie 3-5 lat.
Chodzi o takie osoby, które są dwa, a nie dziesięć kroków przed Tobą. Najlepiej, aby to byli HRowcy o różnym doświadczeniu, np. osoba pracująca w agencji rekrutacyjnej, specjalista odpowiedzialny za jakiś wycinek HR w firmie (np. onboarding i szkolenia, employer branding). Dzięki temu możesz odkryć, jaki obszar jest dla Ciebie najciekawszy.
Jeśli nie masz kogoś takiego wśród swoich znajomych, zaproś kilku HRowców z LinkedIn do sieci kontaktów. W naszej branży jest sporo osób, które z chęcią podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem. We krwi mamy wspierania innych w rozwoju. Pamiętaj tylko, aby spersonalizować zaproszenie i napisać w kilku słowach, dlaczego inicjujesz kontakt, np.
„Dzień dobry. Zwróciłam uwagę na Pani profil ze względu na ciekawe doświadczenie w HR. Sama raczkuję w tej dziedzinie i z chęcią poznam kogoś, od kogo będę mogła czerpać inspiracje. Pozdrawiam! „
2. Przygotuj się do spotkania z HRowcami. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
3. Czas na spotkania z HRowcami. Wykorzystaj dobrze ten czas! Wszystko, co usłyszysz, może być dla Ciebie ważną informacją wspierającą proces wyboru właśnie takiej ścieżki rozwoju. O co warto pytać?
4. Podsumuj rozmowy
Porównaj swoje wyobrażenia z usłyszanymi opisami. Gdzie sa punkty wspólne? Co się pokrywa? Gdzie są różnice? Co jest inaczej? Jak bardzo Twoje wyobrażenia są spójne z HRową rzeczywistością?
Na koniec spójrz na wszystko z lotu ptaka. Gdy teraz na to patrzysz, jaka jest Twoja motywacja do pracy w HR na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza – „zdecydowanie czas poszukać dla siebie coś innego” a 10 – „pragnę tę pracę jak nic innego!”.
Warto rozmawiać! Skorzystaj ze wsparcia, jakie możesz dostać od innych. Co sądzisz o takim sposobie na sprawdzenie, czy praca w HR jest dla Ciebie?

Karolina Turostowska
Założycielka Way to be HeRo.
Doświadczona ekspertka HR.
Skracam moim klientom drogę do sukcesu zawodowego w HR. Pokazuję, jak patrzeć na te same rzeczy z innej perspektywy. Pomagam budować pewność siebie w roli HR bo wierzę, że każdy HRowiec może być wiarygodnym, autentycznym i transformującym partnerem dla biznesu. Ty również.
Szukasz mentora?
Zobacz, jak mogę Ci pomóc!